Plastyka pochwy i krocza

Wskazania

Wiele kobiet po porodach odczuwa zmianę dotyczącą intymnej strony życia , objawiającą się obniżeniem potrzeb seksualnych lub satysfakcji z pożycia seksualnego. Zaburzenia anatomiczne w zakresie narządu rodnego są spowodowane nadmiernym rozciągnięciem mięśni okrężnych pochwy i uszkodzeniem mięśni dna miednicy,  co w efekcie przyczynia się do obniżenia się krocza, powiększenia się przedsionka pochwy oraz wejścia do pochwy. Zmiany te mogą być efektem przedłużających się porodów lub porodów noworodków o dużej masie urodzeniowej , często zabiegowych. W początkowej terapii obecnie zaleca się kobietom po porodzie wykonywanie ćwiczeń polegających na napinaniu mięśni krocza. W przypadku kiedy postępowanie zachowawcze nie przynosi efektu radykalnym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne, w wyniku którego uzyskuje się zwężenie pochwy, poprawienie napięcia mięśni pochwy i odtworzenie prawidłowych warunków anatomicznych.

 

Przygotowanie:

Do operacji wykonywanych w znieczuleniu wymagane są następujące badania:

  • morfologia krwi
  • układ krzepnięcia krwi: (APTT, wskaźnik protrombinowy, INR, PT)
  • poziom elektrolitów
  • poziom glukozy w surowicy krwi
  • grupa krwi
  • ekg z opisem

.

Ewentualne dodatkowe badania pacjentki wykonują po zaleceniu lekarza.

Pacjentki obowiązuje zakaz pobierania, min. 2 tygodnie przed zabiegiem , leków zawierających kwas acetylosalicylowy np. aspiryny, polopiryny lub innych preparatów wpływających na układ krzepnięcia krwi, w tym leków pochodzenia ziołowego.

Do 2 dni przed zabiegiem przeciwwskazane jest przyjmowanie paracetamolu i leków p/bólowych z grupy niesterydowych leków p/zapalnych np. ibuprom, ketonal, pyralgina.

Istnieje konieczność odstawienia hormonalnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnej terapii zastępczej na min. miesiąc przed planowanym zabiegiem.

Pacjentka powinna poinformować przed zabiegiem o wszelkich dolegliwości zdrowotnych i przyjmowanych lekach.

Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym pacjent powinien być na czczo min. 6 godzin.

Pacjentki obowiązuje zakaz palenia tytoniu w dniu operacji.

Termin operacji nie może przypadać w czasie miesiączki

 

 

Technika zabiegu

Plastyka pochwy jest standardową operacją ginekologiczną. Operacje plastyczne pochwy wykonuje się w stanach obniżenia jednej lub obu ścian pochwy, zwłaszcza w obecności pęknięcia lub nadmiernego rozciągnięcia krocza. Do etapów tej operacji należą: plastyka przedniej ściany pochwy, plastyka tylnej ściany z ew. operacja przepukliny zagłębienia odbytniczo macicznego oraz plastyka krocza. Zależnie od rozległości zmian wykonuje się tylko poszczególne etapy tej operacji plastycznej, bądź też wszystkie etapy łącznie. Istotnym elementem operacji jest odpowiednie odtworzenie mięśni dna miednicy i usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy.

 

Rodzaj znieczulenia

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub rdzeniowym.

 

Czas trwania

Operacja trwa ok. 2h

 

Rekonwalescencja

Rana zewnętrzna na skórze goi się około 7 dni. Do całkowitej aktywności ruchowej pacjentka powraca po kilku dniach, zaś do aktywności seksualnej po 6-8 tygodniach.