Labioplastyka – plastyka warg sromowych

Wskazania

Przerośnięte wargi sromowe mniejsze są najczęściej wadą rozwojową nie zaburzającą płodności. Dla wielu kobiet jest to istotny defekt kosmetyczny, wywołujący skrępowanie. Może powodować dyskomfort podczas codziennej aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach kobietom z przerostem warg sromowych towarzyszy także ból w trakcie stosunków płciowych. W tych przypadkach pomocne stają się operacje korygujące wielkość warg sromowych,  czyli labioplastyka.

 

Przeciwwskazania

Zabieg nie powinien być przeprowadzany w okresie ciąży/laktacji , krwawienia miesięcznego,  a także w obecności infekcji miejsc intymnych.

 

Przygotowanie

Do operacji wykonywanych w znieczuleniu wymagane są następujące badania:

  • morfologia krwi
  • układ krzepnięcia krwi: (APTT, wskaźnik protrombinowy, INR, PT)
  • poziom elektrolitów
  • poziom glukozy w surowicy krwi
  • grupa krwi
  • ekg z opisem

.

Ewentualne dodatkowe badania pacjentki wykonują po zaleceniu lekarza.

Pacjentki obowiązuje zakaz pobierania, min. 2 tygodnie przed zabiegiem , leków zawierających kwas acetylosalicylowy np. aspiryny, polopiryny lub innych preparatów wpływających na układ krzepnięcia krwi, w tym leków pochodzenia ziołowego.

Do 2 dni przed zabiegiem przeciwwskazane jest przyjmowanie paracetamolu i leków p/bólowych z grupy niesterydowych leków p/zapalnych np. ibuprom, ketonal, pyralgina.

Istnieje konieczność odstawienia hormonalnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnej terapii zastępczej na min. miesiąc przed planowanym zabiegiem.

Pacjentka powinna poinformować przed zabiegiem o wszelkich dolegliwości zdrowotnych i przyjmowanych lekach.

Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym pacjent powinien być na czczo min. 6 godzin.

Pacjentki obowiązuje zakaz palenia tytoniu w dniu operacji.

Termin operacji nie może przypadać w czasie miesiączki

 

Technika zabiegu

Polega na usunięciu nadmiaru śluzówki, poprawie jej napięcia i nadaniu odpowiednich proporcji. Istnieje kilka technik redukcji. Jedna polega na wykonaniu nacięcia wzdłuż brzegu warg sromowych, inna na cięciu poprzecznym w części centralnej. Ślady po operacjach są praktycznie niedostrzegalne. W naszej klinice oferujemy zarówno redukcję przy użyciu klasycznych technik chirurgicznych jak i metod laserowych.

 

Rodzaj znieczulenia

Zazwyczaj operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym,  istnieje jednak możliwość wykonania operacji w znieczuleniu ogólnym

 

Czas trwania

Zabieg trwa ok. 45 min.

 

Rekonwalescencja

Po zabiegu labioplastyki pacjentka może wrócić do domu. Przez następne 2-3 dni może występować niewielki obrzęk i miejscowa bolesność. Całkowite wygojenie rany następuje po ok.10 dniach.

Należy powstrzymywać się od stosunków płciowych przez ok. 4 tygodnie.

 

Wynik zabiegu

Efekt labioplastyki jest trwały. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład kiedy przerost warg sromowych spowodowany jest przewlekłą, nieleczoną infekcją lub innymi czynnikami, może dojść do ich ponownego powiększenia się.