Wskazania
Przerośnięte wargi sromowe mniejsze są najczęściej wadą rozwojową nie zaburzającą płodności. Dla wielu kobiet jest to istotny defekt kosmetyczny, wywołujący skrępowanie. Może powodować dyskomfort podczas codziennej aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach kobietom z przerostem warg sromowych towarzyszy także ból w trakcie stosunków płciowych. W tych przypadkach pomocne stają się operacje korygujące wielkość warg sromowych, czyli labioplastyka.
Przeciwwskazania
Zabieg nie powinien być przeprowadzany w okresie ciąży/laktacji , krwawienia miesięcznego, a także w obecności infekcji miejsc intymnych.
Przygotowanie
Do operacji wykonywanych w znieczuleniu wymagane są następujące badania:
- morfologia krwi
- układ krzepnięcia krwi: (APTT, wskaźnik protrombinowy, INR, PT)
- poziom elektrolitów
- poziom glukozy w surowicy krwi
- grupa krwi
- ekg z opisem
.
Ewentualne dodatkowe badania pacjentki wykonują po zaleceniu lekarza.
Pacjentki obowiązuje zakaz pobierania, min. 2 tygodnie przed zabiegiem , leków zawierających kwas acetylosalicylowy np. aspiryny, polopiryny lub innych preparatów wpływających na układ krzepnięcia krwi, w tym leków pochodzenia ziołowego.
Do 2 dni przed zabiegiem przeciwwskazane jest przyjmowanie paracetamolu i leków p/bólowych z grupy niesterydowych leków p/zapalnych np. ibuprom, ketonal, pyralgina.
Istnieje konieczność odstawienia hormonalnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnej terapii zastępczej na min. miesiąc przed planowanym zabiegiem.
Pacjentka powinna poinformować przed zabiegiem o wszelkich dolegliwości zdrowotnych i przyjmowanych lekach.
Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym pacjent powinien być na czczo min. 6 godzin.
Pacjentki obowiązuje zakaz palenia tytoniu w dniu operacji.
Termin operacji nie może przypadać w czasie miesiączki
Technika zabiegu
Polega na usunięciu nadmiaru śluzówki, poprawie jej napięcia i nadaniu odpowiednich proporcji. Istnieje kilka technik redukcji. Jedna polega na wykonaniu nacięcia wzdłuż brzegu warg sromowych, inna na cięciu poprzecznym w części centralnej. Ślady po operacjach są praktycznie niedostrzegalne. W naszej klinice oferujemy zarówno redukcję przy użyciu klasycznych technik chirurgicznych jak i metod laserowych.
Rodzaj znieczulenia
Zazwyczaj operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, istnieje jednak możliwość wykonania operacji w znieczuleniu ogólnym
Czas trwania
Zabieg trwa ok. 45 min.
Rekonwalescencja
Po zabiegu labioplastyki pacjentka może wrócić do domu. Przez następne 2-3 dni może występować niewielki obrzęk i miejscowa bolesność. Całkowite wygojenie rany następuje po ok.10 dniach.
Należy powstrzymywać się od stosunków płciowych przez ok. 4 tygodnie.
Wynik zabiegu
Efekt labioplastyki jest trwały. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład kiedy przerost warg sromowych spowodowany jest przewlekłą, nieleczoną infekcją lub innymi czynnikami, może dojść do ich ponownego powiększenia się.